Klasik Okey nedir?

Klasik Okey nedir?

admin     30-12-23     Okey Salonları     Klasik Okey nedir?     1911 Defa Okundu

Okey; kare biçimindeki taşlar, taşları yerleştirmek amacı için ıstakalarla oynanan bir. Şans, zekâ ve dikkat oyunudur. Okey kelimesi, aynı zamanda oyunda joker taşının adını temsil etmektedir. Oyundaki her kişi elindeki sahip olduğu taşları oyunun kurallarına göre dizip belli setleri tamamlamak amacı için çalışır. Istakasını en hızlı şekilde tamamlayan oyuncu o oyunu kazanmış olur. Çıkışı domino oyununa dayanan okey T.C.’de ve yurt dışındaki Türk toplulukları içinde fazlasıyla popüler olmuş bir oyun türüdür.

 

En bilinen türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içerisinde toplam iki tane ‘yalan okey‘ adı verilen taşlar da vardır. Oyunun başında bir kişiye on beş, kalan üç kişiye on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan kişi oyuna başlar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan veya birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş haldeki taşlardan bir tane taş alır ve ıstakasından bir tane taş çıkararak sahip olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı zaman zarfında elinde okey bulunan kişi asıl jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancıcı okey taşı ile masada açılan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilemez ve göremez.

 

101 Okey  nasıl oynanır?

Yüz bir okey dört kişi ile birden çok tur ile oynanır. Bu oyunda istenen sonuç mümkün olduğu kadar az puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda en az puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üzerindeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz veya on bir tur) tüm turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Canlı ve radyo dinleyerek renkli okey oynamak

Günümüzde her şeyin internetten mümkün olduğu gibi çevrimiçi ortamda 101 okey oynamak da Okey oynamak da katlamalı okey oynamak da ve hatta canlı okey oynarken canlı radyo dinleyip canlı sohbet etmek bile mümkündür. Bunun için belli başlı siteler mevcuttur.

 

 

 

 

 

101 okey nasıl oynanır? Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır?


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

© 2020 - Tüm hakları saklıdır. Canlı Okey Sitesi, Okey Salonları MasalOkey.Net

okey ankara okey sende