101 Okey Oyna

101 Okey Oyna

admin     30-12-23     Okey Salonları     101 Okey Oyna     3363 Defa Okundu

101 okey oyna oyunu klasik okey taşları ile oynanmaktadır. 4 renkten oluşan taşlar 1’den 13’e kadardır ve 2 adet joker taş bulunmaktadır. Okey 101 dört kişi ile oynanan bir oyun türüdür. Taş dağıtımı yapıldıktan hemen sonra oyuncular dağıtılan taşları ıstaka ya dizmeye başlarlar. Dizilim yaparken sayıların birbirini takip etmesi ve aynı renk olması oldukça önemlidir. Diğer seçenek ise farklı renk olup aynı sayı dizilimini oluşturmaktır. Her oyuncuda toplamda 21 adet taş bulunmalıdır.

 

Dizilim sıralaması yapılırken 1’den 13’ e kuralı esas alınmaktadır. Bu dizilim kuralına göre ilk olarak küçük sayılardan başlanılarak büyük sayılara doğru sıralanır. Dizilim belirlendiği gibi tamamlandıktan sonra, oyuncunun kendi isteği ile işe yaramayan taşı sağ tarafında bulunan oyuncuya verir. Rakip olan oyuncu ise yandan gelen taş işine yarıyorsa eğer alır yaramıyorsa yerden taş çeker ve işine yaramayan taşı atar. Okey Oyna bu şekilde devam etmektedir.

 

101 okey oyununa el açabilmek için oyun başladıktan sonra elinizde bulunan taş sayısı 101 sayısını tamamlamalıdır ya da geçmelidir. 101 sayısını yere açtıktan sonra ıstakanızda bulunan taşları bitirmek ve yerde bulunan taşlara işlemek için uğraşırsınız. Elinizde bulunan son bir taşı yere açana kadar oyun bitmemiş anlamına gelir. 101 oyununda katlamalı ve katlamasız seçenekler bulunmaktadır. Katlamalı olan seçenekte yere ne kadar sayı açıldıysa o sayıyı geçmek zorundasınız. Katlamasız olanda ise yere ne kadar yüksek sayı açılırsa açılsın siz 101’i tamamladığınız zaman elinizi rahatlıkla açabilirsiniz.

Okey Oyna

Okey Oyna

101 Okey Kuralları

  1. 101 okey oyunu için 4 oyuncu olmalıdır, oyuncular tek olarak yada eşli şekilde oynarlar.
  2. Oyun turlar şeklinde oynanmaktadır. 101 oyununa başlamadan önce bu turlar belirlenmektedir.
  3. Taşlar 7’şerli olarak 14 grup olacak şekilde dizilmesi gereklidir.
  4. Taşlar oyunculara dağıtılırken dağıtım işlemi saatin ters yönünden doğru dağıtılmalıdır.
  5. Her turda farklı bir oyuncuya taş dağıtılmalıdır ve her oyunda yeni bir oyuncu oyuna başlamalıdır.
  6. Oyundaki okey taşı oyun başlamadan belirlenmelidir.
  7. Gruplandırılmış olan taşlar belli olan bir düzene göre dağıtılması gerekir.
  8. Okey oyununda olduğu gibi 13-1 şeklinde bir dizilim yoktur.
  9. Eğer oyuncu yerden değil de yandan bir taş alırsa o eli açmak zorundadır. Bu kural 101 okey oyununun en önemli kuralıdır. Yan taraftan okey oyunundaki gibi taş almanız için elinizi açmanız gereklidir aksi taktirde o taşı alamazsınız.
  10. Taşlar dağıtıldığı zaman hiçbir oyuncu diğer arkadaşının eline kesinlikle bakamaz.

 

101 oyunun kuralları bu şekildedir. Oldukça basit ve zevkli olan bu oyundan asla vazgeçemeyeceksiniz. Online olarak oynamanızda mümkündür, yapmanız gereken 101 okey uygulaması indirmek ve uygulamaya üye olmaktır.

 

101 okey en heyecan verici ve en zevkli online oyunlardan bir tanesidir. Son dönemlerde daha popüler hale gelen 101 okey nasıl oynanır  oyununu dilediğiniz yerde ve dilediğiniz zaman rahatlıkla oynayabilirsiniz.

 

101 okey oyununda kendi taktiklerinizi kendiniz belirlemelisiniz. Oyunun takibini iyi yaparak atılan sayılara göre tahmin yürütmelisiniz. İşinize lazım olan taşlar çıktıysa eğer taktiksel zekanızı kullanarak oyununuzu değiştirebilirsiniz. Yere atacağınız taşlarda bir o kadar önemlidir. Atacağınız bir taş rakibinizin elini açmasına neden olabilir. Bunun için rakibinizin yere atığı taşlardan yola çıkarak rakibinizi taşlayabilirsiniz.

 

101 okey online  oyna uygulamasını ülkemizde binlerce kişi kullanmaktadır. Uygulamayı açtığınız andan itibaren oyuna hemen başlayabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce kendi seçeneklerinizi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kendi arkadaşlarınızla bir oda kurup oynayabilirsiniz. Dilerseniz hiç tanımadığınız sizinle aynı seçenekleri tercih eden kişilerle oynayabilirsiniz. Tamamen sizin istek ve arzunuza kalmıştır.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Okey Oyna başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

© 2020 - Tüm hakları saklıdır. Canlı Okey Sitesi, Okey Salonları MasalOkey.Net

okey ankara okey sende