Okey Oyna

Okey Oyna

admin     30-12-23     Okey Salonları     Okey Oyna     2435 Defa Okundu

Okey 106 adet taştan oluşan bir oyun çeşididir. Okey taşları 4 adet renkten oluşur ve 1’den başlayarak 13’e kadar sayılar bulunur. Toplamda her sayıdan 8 adetten bulunmaktadır ve iki adet kırmızı, iki adet siyah, iki adet sarı, iki adet mavi renktedir. Okey oyununun içinde 2 adette numarasız taş bulunmaktadır bu taşlar joker olarak adlandırılır. Okey oyunu toplamda 4 kişi ile oynanmaktadır. Başlarken 3 oyuncuya 14 taş verilir ve ilk başlayacak olan oyuncuya 15 taş verilmektedir.

 

Dağıtılan taşlar ıstaka adı verilen tahtaya dizilir. Kapalı bulunan taşlar ortada durur ve bu oyun içinde oyuncuların tercih edecekleri taşlardandır. En üstte açık olan taş ise okey taşının ne olacağını gösterir. Yere açılan sayının bir fazlası okey olarak adlandırılır. Okey bütün taşların yerine kullanılan özel bir taştır. Okey taşının yerine ise fazladan bulunan 2 adet özel taşımız kullanılır. Bunun adına da sahte okey denilmektedir. Okey oyunu ise ilk oyuncunun elinde bulunan işe yaramayan taşı yandaki arkadaşına atması ile başlar. Okey oyunun amacı ise aynı renkte bulunan taşları sıraya dizmek ve daha sonra aynı sayılı taşları farklı renkli taşlarla grup yapmaktır.

 

Okeyde sırası gelen oyuncu eğer arkadaşının ona attığı taş işine yarıyorsa o taşı alır. Fakat yaramıyorsa ortada kapalı duran taş kulesindeki en üstte bulunan taşı alır. Daha sonra elinde bulunan işe yaramayan taşı yanındaki arkadaşına atar ve oyun bu şekilde devam eder. Okey de oyuncunun elindeki 14 taş kurallara göre dizilmişse eli bitmiş demektir ve 15’inci taşı ortaya açarak oyunu bitir. Okey oyna programı indirerek online olarak da oynama imkanı bulabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte okey oynamak daha kolay hale gelerek dilediğiniz yerde online olarak oynama imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde ve istediğiniz yerde uygulama üzerinden hiç tanımadığınız kişilerle ya da kendi arkadaşlarınızla okey oynayabilirsiniz.

 

 

 Okey Kuralları Nelerdir?

Okey oynamanın kuralları son derece basittir. İşte okey kuralları;

 

l 3 oyuncuya kesinlikle 14 adet taş dağıtılmalı ve 1 oyuncuya 15 adet taş verilmelidir.

l Hiçbir oyuncu birbirinin ıstakasında bulunan taşlara bakamaz.

l Okey taşı her taşın yerini tuttuğu için onun yerini sahte okey taşı tutmaktadır. Bu sahte okey taşı sadece gerçek okeyin yerine kullanılabilir onun dışında hiçbir taşın yerini tutmaz.

l Yere açılmış olan taşın diğer eşi taşlar dağıtıldığı anda bir oyuncunun elinde ise buna gösterge denilir ve puan düşülür.

l Okey oyununda bir perde en az 3 taş yer almalıdır. Bu taşlar aynı sayı ve farklı renk olmalıdır ya da aynı renk sayı dizilimi olmalıdır.

l Okey taşları 13 sayısına kadar bulunmaktadır. Okey oyunun en özel kurallarından bir tanesi de 13 sayısından sonra 1 rakamını arkasına alabilmesidir. 12-13-1 olarak per oluşturula bilinir. Fakat 13-1-2 şeklinde bir per oluşturulamaz.

l Okeyde yana atılan taşlar üst üste konulur ve daha sonra diğer oyuncular tarafından dağıtılarak bakılamaz. Oyunun takibini oyuncuların iyi derecede yapması gerekir. Eğer oyunculardan bir tanesi çifte gidiyorsa ve bunu açıklamışsa o zaman yanda üst üste dizilmiş olan taşa bakabilir.

Okey oynamak ve kurallara uygunluk göstermek oldukça basittir. Okey oyununda önemli olan nokta dikkattir. Okey oyna uygulamasında da tüm kurallar bu şekildedir. Dilediğiniz zaman okey uygulamasından oyunu açarak oynayabilirsiniz. Okey oynarken el takibi yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Yanda bulunan arkadaşınızın attığı taşlardan hangi taşlara ihtiyacı olmadığını anlayarak onu taşlayabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Klasik Okey nedir? başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

© 2020 - Tüm hakları saklıdır. Canlı Okey Sitesi, Okey Salonları MasalOkey.Net

okey ankara okey sende